منظور از هزینه به‌ازای هر کلیک (تبلیغات CPC) چیست و نحوه محاسبه آن

منظور از هزینه به‌ازای هر کلیک (تبلیغات CPC) چیست و نحوه محاسبه آن

منظور از هزینه به‌ازای هر کلیک (تبلیغات CPC) چیست و نحوه محاسبه آن

هزینه به‌ازای هر کلیک (تبلیغات CPC) یک معیار مهم بازاریابی دیجیتال است. این بینشی را در مورد میزان پرداختی که کسب‌وکار شما برای کلیک کردن روی تبلیغ شما می‌پردازد، ارائه می‌کند، و همچنین به شما انگیزه‌ای مضاعف می‌دهد تا CPC تبلیغات خودتان را کاهش دهید.

Cost Per Click مخفف هزینه به‌ازای کلیک است و به هزینه یک کلیک روی یک تبلیغ آنلاین اشاره دارد.

CPC معمولاً بر اساس حداکثر پیشنهاد به‌ازای هر کلیک، امتیاز کیفیت تبلیغ شما و رتبه تبلیغات سایر رقبا که همان کلمات کلیدی را هدف قرار می‌دهند تعیین می‌شود.

موتورهای جستجو مانند گوگل، محبوب‌ترین پلتفرم برای تبلیغات PPC، تبلیغات را با دادن امتیاز کیفیت بر اساس میزان ارتباط و خوب بودن تبلیغ و با فاکتورگیری در CPC، قرار می‌دهند.

CPC معمولا برای اندازه‌گیری کمپین‌های بازاریابی( پرداخت به‌ازای کلیک (PPC)) استفاده می‌شوند، جایی که به بازاریابان کمک می‌کند تا بفهمند که جذب یک فرد به‌عنوان سرنخ یا مشتری از تبلیغات چقدر هزینه دارد.

پرداخت به‌ازای کلیک قیمتی است که هر بار که شخصی روی تبلیغ یا بنر PPC شما کلیک می‌کند هزینه‌ای پرداخت می‌شود.

سی پی سی به محاسبه هزینه جذب کاربر کمک می‌کند و برای اطمینان از سوددهی کسب‌وکار در هزینه‌های کلی بازاریابی لحاظ می‌شود.

همچنین بخوانید : دیجیتال مارکتینگ چیست؟

نحوه محاسبه تبلیغات cpc | وب جوان

نحوه محاسبه هزینه به‌ازای کلیک

حال که با تعریف تبلیغات CPC آشنایی‌ات نسبی پیدا کرده‌اید، بیایید به سراغ نحوه محاسبه CPC برویم.

فرمول CPC به‌صورت زیر است:

(رتبه تبلیغ آگهی که زیر امتیاز شما قرار دارد / امتیاز کیفیت شما) + 0.01 دلار = هزینه به‌ازای هر کلیک

این فرمول کمک می‌کند تا مشخص شود، هر بار که شخصی کلیک می‌کند شما چقدر هزینه می‌پردازید.

نحوه محاسبه میانگین هزینه به‌ازای هر کلیک برای کمپین‌های CPC :

درحالی‌که می‌توانید هر زمان که بخواهید CPC خود را بررسی کنید، اغلب هنگام بحث درباره CPC در تبلیغات، دانستن میانگین CPC به‌خودی‌خود مفید خواهد بود.

برای مثال، می‌توانید این مقدار را برای یک گروه تبلیغاتی خاص یا کمپین تبلیغاتی محاسبه کنید تا دیدگاهی در مورد عملکرد استراتژی خود داشته باشید.

فرمول CPC برای محاسبه میانگین CPC شما به‌صورت زیر است:

کل CPC / کل کلیک‌ها = میانگین CPC

علت مهم بودن تبلیغات CPC چیست | وب جوان

چرا CPC در بازاریابی مهم است؟

زمانی که می‌خواهید برای کمپین‌های تبلیغاتی جدید برنامه‌ریزی انجام دهید، برندها به معیارهایی برای هدایت هزینه‌ها و تعیین اینکه آیا کمپین‌ها در برابر سرمایه‌گذاری ارزشی را ارائه می‌دهند یا خیر، نیاز دارند.

ازآنجایی‌که Cost Per Click یک اقدام مشخص (کلیک روی یک تبلیغ) را اندازه‌گیری می‌کند، می‌تواند مستقیماً به درآمد نیز منجر شود.

بازاریابان از تبلیغات CPC استفاده می‌کنند تا بتوانند تصمیماتی را اتخاذ کنند تا درآمدی که از کمپین‌های خود دریافت می‌کنند را مورد بررسی قرار دهند و متوجه این بشوند که آیا هزینه‌ای که برای کمپین‌هایشان کنار گذاشته‌اند با در آمدی که کسب می‌کنند همخوانی دارد یا خیر.

بازاریابان اغلب نرخ‌های CPC هدف را برای کمپین‌های خود تعیین می‌کنند تا ROI هزینه‌های خود را به حداکثر برسانند.

به همین ترتیب، این‌طور جاافتاده است که بازاریابان حداکثر CPC را برای تبلیغات خود تعیین کنند که می‌تواند تحت تأثیر عواملی مانند ارتباط، قرارگرفتن در صفحات نتایج موتور جستجو، و تعداد برندهای دیگر برای یک کلمه کلیدی خاص، تبلیغ شوند.

به‌طورکلی پرداخت به‌ازای هر کلیک شما می‌تواند به‌عنوان یک دماسنج برای سنجش عملکرد تبلیغات و استراتژی تبلیغات شما عمل کند.

اگر یک Cost Per Click متورم دارید، می‌تواند به این معنی باشد که احتمالاً فضایی برای پیشرفت‌های قابل‌توجه مانند بهبود امتیاز کیفیت یا تطبیق دادن هدف تبلیغات خود دارید.

همچنین بخوانید : نرخ بازگشت سرمایه یا ROI چیست؟

هزینه به‌ازای هر کلیک یا تبلیغات CPC چیست | وب جوان

عوامل مهمی که در تعیین CPC نقش موثری دارند

حداکثر پیشنهاد

حداکثر قیمت پیشنهادی شما به این معناست که وقتی شما مایل به پرداخت هزینه هستید که شخصی روی تبلیغ شما کلیک کند.

امتیاز کیفی

امتیاز کیفیت برای شما از چندین فاکتور مهم مانند ارتباط کلمه کلیدی با محصول یا مقاله، کیفیت صفحه فرودتان و نرخ کلیک (CTR) به دست می‌آید.

رتبه آگهی

رتبه آگهی شما از به عواملی مربوط می‌شود که هم از کنترل شما خارج است و هم به آن‌ها دسترسی دارید، مانند پیشینه جستجوی یک شخص در گوگل، کیفیت تبلیغ شما در زمان حراج و مبلغ پیشنهادی که مدنظر قرار داده‌اید.

به یاد داشته باشید که یک پیشنهاد با رقم بالا به معنای برنده‌شدن در حراج نیست. اگر شما بتوانید امتیاز کیفی و رتبه تبلیغاتی بالا را حفظ کنید، می‌توانید بازدهی قابل‌توجه ای از تبلیغات PPC داشته باشید.

همچنین بخوانید : تبلیغات CPM چیست؟

هزینه به‌ازای هر کلیک یا تبلیغات CPC چیست | وب جوان

هزینه به‌ازای هر کلیک چگونه کار می‌کند؟

هزینه به‌ازای هر کلیک توسط کسی که آگهی را در اینترنت انتشار داده است تعریف می‌شود.

تبلیغات CPC معمولاً با فرمولی که ناشر تنظیم کرده است یا از طریق یک فرایند حراجی تنظیم می‌شود که در آن تبلیغ‌کنندگان برای کلمات کلیدی پیشنهاد می‌دهند، تعین می‌شود.

هرچه رقابت برای یک کلمه کلیدی خاص بیشتر باشد، هزینه به‌ازای کلیک هم بیشتر می‌شود. تبلیغات CPC حتی ممکن است این مفهوم را به ما برساند که یک کلمه کلیدی حجم جستجوی کمتری را به خود اختصاص می‌دهد.

هر برندی در شروع کار کمپین‌های تبلیغاتی خودش، بودجهٔ خاص خودش را تعیین می‌کند که از طریق آن مشخص کند آن کمپین تا چه مدت فعالیت خواهد کرد.

وقتی بودجه تمام شود، کمپین تا ماه آینده برای کاربران ظاهر نخواهد شد. اگر یک بازاریاب کاست پر کلیک یک تبلیغ را بداند و با آن آشنا باشد، می‌تواند تعیین کند که با بودجه خود چقدر ترافیک ایجاد می‌کند.

در حالت ایده‌آل، بازاریابان، تعادلی بین هزینه کم به‌ازای هر کلیک و ارزش کلمه کلیدی ایجاد می‌کنند.

اطلاع داشتن از میانگین تبلیغات CPC در یک صنعت می‌تواند به بازاریابان کمک قابل‌توجهی کند تا بتوانند بفهمند که آیا برای کلیک‌هایشان هزینه‌ای بیش از حد پرداخت می‌کنند یا این امکان وجود دارد که در استراتژی‌های کلمات کلیدی‌شان شکاف‌هایی وجود داشته باشد.

اگر شکاف‌هایی وجود داشته باشد، بازاریابان می‌توانند از آنها بهره‌برداری کنند و به هزینه‌ای کمتر از حد متوسط ​​دست یابند.

هزینه به‌ازای هر کلیک یا تبلیغات CPC چیست | وب جوان

تبلیغات CPC خوب چیست؟

ممکن است تعجب کنید که برای هر کلیک چقدر باید پرداخت کنید. گفتن اینکه هزینه هر کلیک “خوب” چقدر است، کمی دشوار است.

گفتن این حرف به این بستگی دارد که کیفیت کلیک و میزان سود شما با هر کلیکتان تطابق نسبی داشته باشد؛ همچنین بسته به میزان نرخ تبدیل شما، کمپین‌های PPC می‌توانند برایتان پول‌هایتان را به هدر دهند یا در نقطه مقابل برایتان سودآور باشند.

شما باید همواره در نظر بگیرید که می‌خواهید از یک کمپین تبلیغاتی چقدر درآمد کسب کنید و بازدیدکنندگان سایت شما چند وقت یک‌بار به آن تبدیل بشوند تا مشخص کنید Cost Per Click مناسب برای کسب‌وکار شما چیست.

برخی از شرکت‌ها می‌توانند درصورتی‌که منجر به تبدیل‌های سودآور مثبت شوند، به‌ازای هر کلیک بیشتر پرداخت کنند. اگر مشتریان جدید دارای ارزش بالقوه طول عمر هستند، آن را هم باید در نظر بگیرید.

نرخ CPC (هزینه به‌ازای هر کلیک) خوب توسط ROI شما در هزینه تعیین می‌شود. اگر CPC شما چیزی حدود 1 دلار قیمت دارد، شما باید طوری برنامه‌ریزی کنید که حداقل 1.20 دلار پس بگیرید.

یک نرخ CPC واقعا خوب این است که به‌ازای هر 1 دلار خرج شده، 2 دلار پس بگیرید.

همچنین بخوانید : نرخ تبدیل چیست؟

هزینه به‌ازای هر کلیک یا تبلیغات CPC چیست | وب جوان

چگونه CPC را در کمپین‌های دیجیتال کاهش دهیم؟

این به‌صورت کامل و واضح مشهود است، برندی که به دنبال به حداکثر رساندن تعامل و بازگشت سرمایه است، امید به آن دارد که برای تبلیغاتی که قادر به ایجاد حجم قابل‌توجهی از ترافیک وب است، CPC کمتری بپردازد.

هرچه پرداخت به‌ازای کلیک کمتر باشد، یک برند می‌تواند امیدوار باشد که از یک کمپین درآمد بیشتری کسب کند.

رقابت در کلمات کلیدی، رقابتی بسیار سخت و پرهزینه می‌باشد؛ تقریباً بدون وجود نرخ تبدیلی که بتواند با سرمایه‌گذاری مطابقت داشته باشد، کمپین در نهایت ضرر خواهد کرد.

بهترین راه برای کاهش CPC در یک کلمه کلیدی یا تبلیغ، بهبود کیفیت تبلیغ است؛ تبلیغات با امتیاز کیفیت بالاتر در پلتفرم‌هایی مانند Google Ads هزینه کمتری دارند، درحالی‌که ناشران می‌توانند تبلیغات باکیفیت پایین را با نرخ CPC بالاتر جریمه کنند.

شما می‌توانید با تمرکزکردن بر روی محتوایی مرتبط و همسو که از بهترین شیوه‌های ناشر، نمرات کیفی خودتان را بهبود بخشید.

البته یک روش دیگر که رایج هم است این است که کمپین‌های خودتان را به شکلی اصلاح کنید که باهدف جستجوگر تطابق بیشتری داشته باشد.

تعیین کلیدواژه‌های منفی برای یک کمپین به فیلترکردن کلیک‌های باکیفیت پایین کمک می‌کند که در بودجه شما به‌حساب می‌آیند، البته با احتساب این مورد که احتمال ایجاد درآمد داشته باشند.

شما می‌توانید با حذف تبلیغات ناکارآمدی که بر روی سایت قرار دارد و تمرکز کردن بر ایجاد کمپین‌هایی که بسیار مرتبط با خواسته‌های مصرف‌کنندگان و هدف جستجو هستند، نرخ هزینه هر کلیک خود را پایین نگه دارید و درعین‌حال ترافیک باکیفیت‌تر را با احتمال زیاد درآمدزایی کنید.

هزینه به‌ازای هر کلیک یا تبلیغات CPC چیست | وب جوان

سعی کنید مخاطبان خودتان را اصلاح کنید

مخاطب برای شما عامل بزرگی است که بر کمپین تبلیغات CPC شما برای تبلیغات PPC و رسانه‌های اجتماعی تأثیر می‌گذارد.

بنابراین هدف و سعی شما این خواهد بود که افرادی را جذب کار خودتان کنید که به محصولات و خدمات شما اشتیاق نشان می‌دهند.

کاری که شما باید انجام دهید این است که آنها را وادار کنید تا روی تبلیغ شما کلیک کنند. اگر می‌خواهید Cost Per Click خود را کاهش دهید،باید مخاطبان خودتان را اصلاح کنید.

مرحله اول برای این کار شما این است که تصمیم بگیرید تارگت شما به‌وسیله تبلیغی که آماده کرده‌اید چه شخص یا افرادی هستند.

اگر مطمئن نیستید که چه کسی را هدف قرار دهید، باید به این فکر کنید که چه کسی احتمالاً محصولات شما را می‌خرد. یا به طور ساده‌تر این سؤال را از خودتان بپرسید که مشتری ایده‌آل شما چگونه به نظرتان می‌رسد؟

سعی کنید به مواردی از قبیل سن، جنسیت، شغل، وضعیت تأهل، عادات خرید و سرگرمی‌ها فکر کنید.

تمامی این موارد بر تصمیم مخاطب شما برای خرید تأثیر می‌گذارند.

برای مثال:

پسرانی با بازه سنی 9 تا 15 سال که از علاقه‌مند به ورزش فوتبال هستند و از بازی‌کردن آن لذت می‌برند، تمایلات متفاوت‌تری نسبت به مردان متأهل 50 تا 65 ساله دارند که ورزش موردعلاقه‌شان گلف است.

هزینه به‌ازای هر کلیک یا تبلیغات CPC چیست | وب جوان

سوالات متداول درباره تبلیغات CPC

یک تبلیغات CPC خوب چه تبلیغی است؟

یک تبلیغ CPC خوب، تبلیغی است که شما به ازای هر 1 دلار (30.000 تومان)، 2 دلار درآمد داشته باشید.

چه عواملی در تعیین تبلیغات CPC نقش موثری دارند؟

عواملی در که تبلیغات نمایش به‌ازای هر کلیک یا CPC موثر واقع می‌شوند عبارت‌اند از حداکثر پیشنهاد مبلغی، امتیاز کیفی محتوا سایت شما، رتبه آگهی

فرمول محاسبه قیمت تبلیغات CPC چیست؟

(رتبه تبلیغ آگهی که زیر امتیاز شما قرار دارد / امتیاز کیفیت شما) + 0.01 دلار = هزینه به‌ازای هر کلیک

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در وب جوان


دسته بندی


آخرین مطالب وب جوان


برچسب ها